SAMSUN TERME İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin GİRGİN Değerlendirme Toplantısı Yaptı

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin GİRGİN Değerlendirme Toplantısı Yaptı

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Aytekin GİRGİN başkanlığında  19.10.2015 Pazartesi günü Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda ilçemiz okul/kurum müdürleri ile Eğitim Öğretim değerlendirme toplantısı  yapıldı.

   Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Aytekin GİRGİN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özer ERSOY ,İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali SEZEK  ve Şube Müdürlerimiz;Hüseyin BİBEROĞLU,Vahit DURAN,Cuma ARPACI’nın yanı sıra ilçemizde bulunan 54 okul/kurum müdürümüz katıldı.

   Toplantı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özer ERSOY’un selamlama konuşması ve ilçemizdeki eğitim öğretim  sunusu ile başladı. Terme İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy :’’İlçemizde eğitim öğretim adına önemli gelişmelerin oluğunu, özellikle yatırımlar ve ek binaların, dersliklerin kazandırılması ile öğrencilerimizin daha rahat ortamlarda ders yapacaklarını vurgulayarak sözlerine devam etti.

   Terme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 50 personel, 807 öğretmen, 14 bin 216 öğrenci ile 52 okul ve 2 kurum olmak üzere 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılına sorunsuz bir şekilde başladık.

   İlçemizde ;Anaokulu(2), İlkokul(17), Ortaokul(15),İmam-Hatip Ortaokulu(2),Fen Lisesi(1), Anadolu Lisesi(3),Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi(4),Anadolu İmam-Hatip Lisesi(1),Çok Programlı Lise(2)ve 1 tane de özel temel lise olmak üzere 52 okul bulunmaktadır. 740 öğrenci okul öncesinde, 8338 öğrenci ilk ve ortaokulda, 4060 öğrenci lise ve dengi okulda 1078 öğrenci ise açıköğretimde öğrenim görmektedir.

  Söz konusu okul ve kurumlarımızda 743 kadrolu, 64 de ücretli öğretmen eğitim vermektedir. Sayı olarak ilk 3 branşlarımız sınıf öğretmenliği(224), Türkçe(49) ve İngilizce(43)’dir.

  Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında 25 okul ve kurumda, 641 kursta 4786  öğrenci öğretime devam etmektedir. Bu kurslar hafta içi ve haftasonu gurupları olarak ücretsizdüzenlenmektedir. Mezun olan öğrencilerimize Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmış olup, toplamda 185 mezun öğrencimize ücretsiz kurs verilmektedir.

  Geçen yıl ortaokuldan mezun olan 1218 öğrenciden 139’u Fen Lisesine, 365’i Anadolu Lisesine, 652’si Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ve 57’si de diğer liselere yerleşmiştir.

   Bu sene İŞKUR tarafından Toplum Yararına Projesi(TYP )kapsamında 33 kişi okullarımızda hizmet veriyor.Bu proje kapsamında görevlendirilen nitelikli personel okullarımızda yönetimin belirlediği görevleri yerine getiriyor.Bu proje sayesinde okullarımız yardımcı personel ihtiyacınıda gidermiş olmaktadır.

   İlçemizde 36 okul taşıma kapsamında olup 536 güzergahta 453 araçla 5 bin 194 öğrenci her sabah evinden alınıp okullarına taşınmaktadır. Ayrıca özel eğitime muhtaç öğrencilerimizin taşınması sorunu da çözülerek, özel eğitime muhtaç çocuklarımız da taşıma kapsamına alınmıştır.Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenci sayısı 232 olup,ilçemizde bu öğrencilerimize yönelik hem özel eğitim hemde destek odası sınıfı açılmıştır.

   İlçemizde motorlu taşıt sürücü kursu(2), özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi(2), etüt eğitim merkezi(1)ve özel öğrenci yurdu(6) bulunmaktadır. Bu kurumlarda 56 öğretmen, 45 personel ve 875 öğrenci bulunmaktadır.

   İlçemizde bu sene 12 derslikli Atatürk İlkokulu ek binası, 16 derslikli Kozluk OMV Fen Lisesi, 4 derslikli Terme Anaokulu, 8 derslikli Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ek binası(konferans salonu + yemekhane ) ve Barbaros İlkokulu’na ek sınıf kazandırılmıştır. Ayrıca yapımları sona yaklaşmış ve devam eden, önümüzdeki eğitim öğretim yılı için planlanan 12 derslikli Nazmiye Ünal Soğancı İlkokulu, 200 kişilik erkek öğrenci yurdu, 32 derslikli Temel Kır Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi, 24 derslikli Ahmet Ersoy İmam-Hatip Ortaokulu ve Darüşşifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ek Binası ilçemize kazandırılacaktır.İleriki yıllarda yapımı planlananlar arasında ise; 12 derslikli 2 atölyeli Terme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ek binası ve Özel Eğitim Uygulama Okulu yer almaktadır.

   İlçemizde sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında düzenlenen etkinliklere öğrencilerimiz geniş bir katılım ile başarıdan başarıya koşmuştur. Bu kapsamda 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde  yarışmalarda okullarımızdaki yarışma dereceleri şu şekildedir  ;

·         Terme Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi:9.Robot yarışmasında Samsun İl 1.liği,Türkiye 2.liği

·         Karadeniz Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi:Kız futbol yarışmasında Samsun İl 2.liği,Türkiye yarı final

·         Geçmiş Ortaokulu:Değerler Ödülü yarışmasında Samsun İl 3.lüğü

·         Fatih İlkokulu:Geleneksel Çocuk Oyunları Samsun İl 1.liği

·         Fatih Anadolu Lisesi:Bilgi YarışmasındaSamsun İl 8.liği

·         Darüşşifa Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi:Türkiye Değerler Ödülü Samsun İl 1.liği

·         Bazlamaç Ortaokulu:Bu Benim Eserim yarışmasında İl ve Bölge Çalışma Grubu

·         Sakarlı Ortaokulu:Masa Tenisi Samsun İl 1.liği

·         Evci Çok Programlı Anadolu Lisesi:Kompozisyon(tasarruf konulu)yarışması Samsun İl 1.liği

·         Terme Ortaokulu:Atletizmde Samsun İl 1.liği

·         Terme Anadolu İmamhatip Lisesi:Arapça Etkinlikleri Şiir Dalında Türkiye 5.liği

   Okullarımızda Uluslar arası, ulusal ve yerel olmak üzere birçok proje yapılmış, İlçemiz Darüşşifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Almanya ve İsviçre ülkeleri ile yaptığı uluslar arası projelerin yanında yerel olarak da 16 okulumuz 40 projeye imza atmıştır.’’ Diyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer ERSOY  konuşmasını bitirdikten sonra ; İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin GİRGİN konuşma yaptı ve sırası ile  okul/kurum müdürlerimizin sorunlarını dinledi .52 okul müdürümüzü dinleyen İl Müdürü Aytekin GİRGİN,Öncelikli sorunların İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından en kısa zamanda giderilmesi için ellerinden geleni esirgemeyecekleri sözünü verdi, yeni eğitim öğretim yılında herkese başarılar dileyerek toplantıyı sonlandırdı.

aa

Fenk Mah. Çarşamba Cad. Hükümet Konağı Kat 4 P.K. 55600 TERME/SAMSUN - 0 (362) 876 68 15 - 876 40 55 - 876 25 95

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.